Pojem záhrada nám prezrádza veľa, vidíme ju kvetinovú, zeleninovú, s liečivými bylinkami, so skalkami, kríkmi, stromčekmi, jazierkom, bazénom, živým plotom s peknými terasami či altánkami.

Vždyzelené kríky


Vždyzelené kríky
sa výborne kombinujú s ihličnanmi, no vyniknú i v susedstve listnatých aj opadavých drevín s farebnou kôrou alebo druhov kvitnúcich skoro na jar, ktorým vytvoria pôsobivé pozadie. Farebnosť skupín ladíme tak, aby sme dreviny tmavej zelenej farby doplnili kultivarmi sivých, striebristých a modrastých odtieňov. Svieža svetlá zelená sa hodí k žltým a zlatistým odtieňom. Ihličnany môžeme použiť jednotlivo alebo v skupinách. Skupiny z ihličnanov vytvárame kombináciami vyšších, nižších a plazivých druhov, vytvárajúcich tmavšie a celoročne pôsobivé pozadie. Z listnatých druhov môžeme vhodným výberom vytvoriť vhodné pred pozadie zo vždyzelených skupín. Jednotlivo môžeme vysadiť pekne kvitnúci malý stromček alebo krík, najlepšie s farebnou kôrou, ktorý by vynikal aj v zime (javory, driene).
Po výsadbe rastlín urobíme mulčovanie, ktoré zabráni tomu, aby sme museli pôdu pravidelne plieť (odburiňovanie), občasné opatrné kyprenie pôdy okolo rastlín a primeraná zálievka. Polievame ráno alebo večer malým prúdom vody najlepšie mierne zohriatou na slnku, aby nedochádzalo k prudkému ochladeniu pôdy a rastlín rozohriatych slnkom. Dbáme aj na to, aby sa pôda zbytočne nevyplavovala prúdom vody a aby voda nedopadala na vždyzelené listy. Pri výsadbách na jeseň chránime pred zimou prikrývkou z lístia alebo z čečiny.